Stavba plotu
schéma rozmístění sloupků |
|
Napínací sloupky se používají na začátku a konci oplocení s 1 vzpěrou, na každém rohu se 2 vzpěrami a průběžně každých 25-30 m se dvěma vzpěrami. |
|
|
Mezisloupky se umísťují mezi napínací sloupky ve vzdálenosti 3 m u pletiva výšky do 160 cm a 2,5 m u vyšších pletiv, vzpěry se připevňují ke sloupkům ve výšce 2/3 jeho nadzemní výšky, pomocí objímky a šroubu. |
Před uchycením-zavěšením pletiva, musí být napínací dráty a napínáky nataženy mezi sloupky. Vzdálenost sloupků je maximálně 3 m a všechny rohové a koncové sloupky musí být opatřeny vzpěrami. Je-li oplocení delší než 25 m, doporučujeme opatřit každý desátý průběžný sloupek 2 vzpěrami pro lepší stabilitu plotu. Napínací dráty pletiva, které se kotví k rohovým a koncovým sloupkům jsou umístěny nahoře, uprostřed a dole. Vzpěra se uchycuje pomocí objímky ke sloupku. |
|
Montáž drátěného plotu
Nejprve stanovte průběh plotu a dbejte přitom na hranice vašeho pozemku. Vzdálenost sloupků má být asi 2,5 - 3,0 m. Opěry potřebujete na sloupku na začátku a na konci, na každém rohu a u zvlášť dlouhých plotů na rovné straně každých 25m. Dále pak u sloupků branek nebo dvoukřídlých brán.
Vyhlubte první základovou díru (cca čtverec 30x30 cm + dále stačí díra vrtákem 150mm - hloubka nejlépe 80 cm) a dbejte, aby spodní držák po napnutí drátu ve sloupku plotu byl co nejníže nad zemí.
Připravenou díru vyplňte betonem a zabudujte první sloupek plotu.
Každý počáteční sloupek plotu musí být opřen o vzpěru. Úhel, pod nímž se vzpěra upevní, má souhlasit se směrem, jak drátěný plot probíhá. Proto namontujte vzpěru volně a na straně, na níž dosahuje na zem, vykopejte druhý základ, zalijte betonem, vzpěru zapusťte a pevně našroubujte na sloupek plotu. Postup opakujte u konečného sloupku a pomocí vyrovnávací šňůry tažené horním držákem napnutí stanovte přesnou hloubku a výšku mezisloupku. Zabetonujte sloupky plotu, jak je popsáno.
Obrázek zde je symbolický, vzpěry se ke sloupkům obvykle připevňují pomocí šroubu a ne pomocí objímky.
Napínací drát upevněte napevno omotáním kolem sloupku na začátku nebo konci vypínaného úseku plotu. Na druhém konci plotu, obvykle max. po 25-ti metrech připevníte napínák.
Napínak drátu upevněte nahoře, u paty a uprostřed prvního nebo posledního sloupku plotu pomocí kusu napínacího drátu. Napínáky se používají vždy po délce asi 25m, případně na každý úsek od začátku k rohu, případně brance nebo bráně. Stačí asi 50 cm dlouhý napínací drát, který omotáte kolem sloupku a pevně zauzlujete. Druhým koncem drátu provlékněte napínák a opět zauzlujete. Napínák může být asi 10-20cm od sloupku.
Obrázek zde je symbolický, objímky nedodáváme, nejsou potřeba.
Napínací drát na jednom konci upevněte napevno omotáním kolem sloupku a na druhém konci pak odřízněte ( podle délky plotu + cca 10 cm), nasaďte do trnu napínače drátu a pomocí klíče vypněte.
První obrázek zde je symbolický, objímky nedodáváme. Je zde vyobrazeno nasunutí konce nap. drátu do napínáku.
Vypnutý napínací drát umístěte do držáků na všech sloupcích mezi prvním a posledním sloupkem.
Napínák opět vypněte šroubovým klíčem.
Pletivo na začátku a po vypnutí také na konci připevněte ke sloupku pomocí vázacího drátu. Pletivo vázacím drátem obmotáte odzhora dolů kolem sloupku, drát provlékněte každým okem.
Pletivo z drátěných ok odrololujte přes celou délku plotu a horní a spodní konce ohněte vzhůru a kolem napínacího drátu.
Aby se plot neprohýbal, upevněte středový napínací drát k okům pletiva pomocí kousku vázacího drátu.
V případě použití pletiva s již dvěma zapletenými napínacími dráty, připevněte a vypněte nejdříve středový napínací drát a poté pak pletivo odrolujte a připevněte a vypněte horní a dolní napínací drát, vpletený v pletivu.